Laird - Embedded Wireless Solutions RM024-S10-M-30
RM024-S10-M-30 picture photo
Mfg. Part Number
RM024-S10-M-30
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
Datasheet Download
RM024-S10-M-30.pdf
Availability of RM024-S10-M-30
QUANTITY
RM024-S10-M-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM024-S10-M-30
Internal Part NumberEIS-RM024-S10-M-30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRM024 Firmware 3.0 Release Notes
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package105
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard-
ProtocolRAMP
ModulationFHSS
Frequency2.4GHz ~ 2.48GHz
Data Rate500kbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size-
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Current - Receiving36mA
Current - Transmitting166mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM024-S10-M-30
Related LinksRM024-S, RM024-S10-M-30 Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
RM024-S10-M-30 Details Description
Related parts for RM024-S10-M-30
IC REG LDO 5V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 SGL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IMPACT 4X8 BOTTOM GD ORTHO D RAM datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 120 CLBs, 4000 Gates, 83MHz, 120-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf