Laird - Embedded Wireless Solutions RM024-S125-C-01
RM024-S125-C-01 picture photo
Mfg. Part Number
RM024-S125-C-01
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
RAMP 125MW WIRELESS MODULE
Datasheet Download
RM024-S125-C-01.pdf
Availability of RM024-S125-C-01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM024-S125-C-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM024-S125-C-01
Internal Part NumberEIS-RM024-S125-C-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package35
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/Standard-
ProtocolRAMP
ModulationFHSS
Frequency2.4GHz ~ 2.48GHz
Data Rate500kbps
Power - Output18dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Current - Receiving36mA
Current - Transmitting166mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM024-S125-C-01
Related LinksRM024-S, RM024-S125-C-01 Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
RM024-S125-C-01 Details Description
Related parts for RM024-S125-C-01
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0K 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.19A TO92-3 datasheet.pdf