| Internal Part Number | EIS-RM024-S125-C-01 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 35 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| RF Family/Standard | - | |
| Protocol | RAMP | |
| Modulation | FHSS | |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.48GHz | |
| Data Rate | 500kbps | |
| Power - Output | 18dBm | |
| Sensitivity | -95dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Not Included, U.FL | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 36mA | |
| Current - Transmitting | 166mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |