AVX Corporation RM045C306KAJ480
RM045C306KAJ480 picture photo
Mfg. Part Number
RM045C306KAJ480
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30UF 50V X7R SMD
Datasheet Download
RM045C306KAJ480.pdf
Availability of RM045C306KAJ480
QUANTITY
RM045C306KAJ480 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM045C306KAJ480
Internal Part NumberEIS-RM045C306KAJ480
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRM Series SMPS Stacked Capacitors
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRM
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.560" (14.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM045C306KAJ480
Related LinksRM045C3, RM045C306KAJ480 Datasheet, AVX Corporation Distributor
RM045C306KAJ480 Details Description
Related parts for RM045C306KAJ480
IC Z8 GP MCU 4K OTP 40DIP datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC LP 48-TQFP datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 113 3.94" datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 10 IN 5K/.1% datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf