AVX Corporation RM045C755KAJ120
RM045C755KAJ120 picture photo
Mfg. Part Number
RM045C755KAJ120
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5UF 50V X7R SMD
Datasheet Download
RM045C755KAJ120.pdf
Availability of RM045C755KAJ120
QUANTITY
RM045C755KAJ120 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM045C755KAJ120
Internal Part NumberEIS-RM045C755KAJ120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRM Series SMPS Stacked Capacitors
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRM
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.200" (5.08mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM045C755KAJ120
Related LinksRM045C7, RM045C755KAJ120 Datasheet, AVX Corporation Distributor
RM045C755KAJ120 Details Description
Related parts for RM045C755KAJ120
CONN ADAPT TNC JACK TO N JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT VER GOLD 164POS datasheet.pdf
WIREWAY 2" NIPPLE 4X4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V Y5U 3025 datasheet.pdf