Hirose Electric Co Ltd RM12BJB-2S(07)
RM12BJB-2S(07) picture photo
Mfg. Part Number
RM12BJB-2S(07)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
RM 12 JACK 2 POS. W/SOCKET
Datasheet Download
RM12BJB-2S(07).pdf
Availability of RM12BJB-2S(07)
QUANTITY
RM12BJB-2S(07) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12BJB-2S(07)
Internal Part NumberEIS-RM12BJB-2S(07)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12BJB-2S(07)
Related LinksRM12BJB, RM12BJB-2S(07) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12BJB-2S(07) Details Description
Related parts for RM12BJB-2S(07)
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CHASSIS STEEL BLACK 10"L X 17"W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 39POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.5A 102 MOHM datasheet.pdf
CONN 16POS MALE PROW A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.4MHZ 10PF SMD datasheet.pdf