Hirose Electric Co Ltd RM12BPE-6S
RM12BPE-6S picture photo
Mfg. Part Number
RM12BPE-6S
Brief Description
CONN PLUG 6POS W/SOCKET INSERT
Datasheet Download
RM12BPE-6S.pdf
Availability of RM12BPE-6S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM12BPE-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12BPE-6S
Internal Part NumberEIS-RM12BPE-6S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12BPE-6S
Related LinksRM12B, RM12BPE-6S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12BPE-6S Details Description
Related parts for RM12BPE-6S
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 75V SCREW datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
2200UF 450V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf