Hirose Electric Co Ltd RM12WBR-2P
RM12WBR-2P picture photo
Mfg. Part Number
RM12WBR-2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
RM12WBR-2P.pdf
Availability of RM12WBR-2P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM12WBR-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12WBR-2P
Internal Part NumberEIS-RM12WBR-2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12WBR-2P
Related LinksRM12W, RM12WBR-2P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12WBR-2P Details Description
Related parts for RM12WBR-2P
RES SMD 6.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RETIMER 4CH MULTI-RATE 48WQFN datasheet.pdf
EVAL BOARD VID DECODR ADV7281-MA datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE SKT datasheet.pdf