Hirose Electric Co Ltd RM12WBR-4S(71)
RM12WBR-4S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM12WBR-4S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
RM12WBR-4S(71).pdf
Availability of RM12WBR-4S(71)
QUANTITY
RM12WBR-4S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12WBR-4S(71)
Internal Part NumberEIS-RM12WBR-4S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12WBR-4S(71)
Related LinksRM12WBR, RM12WBR-4S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12WBR-4S(71) Details Description
Related parts for RM12WBR-4S(71)
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LCD CHARACTER DISPLAY 20X4 USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V JB 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.87"L X 1.73"W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf