Hirose Electric Co Ltd RM15QPS-8PH(71)
RM15QPS-8PH(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15QPS-8PH(71)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
RM15QPS-8PH(71).pdf
Availability of RM15QPS-8PH(71)
QUANTITY
RM15QPS-8PH(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15QPS-8PH(71)
Internal Part NumberEIS-RM15QPS-8PH(71)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15QPS-8PH(71)
Related LinksRM15QPS, RM15QPS-8PH(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15QPS-8PH(71) Details Description
Related parts for RM15QPS-8PH(71)
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC HYBRID CONTROLLERS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES 14K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 225.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf