Hirose Electric Co Ltd RM15TJD-10S(71)
RM15TJD-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15TJD-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
JACK EXT. W/SOCKET INSERT-10 CON
Datasheet Download
RM15TJD-10S(71).pdf
Availability of RM15TJD-10S(71)
QUANTITY
RM15TJD-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15TJD-10S(71)
Internal Part NumberEIS-RM15TJD-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15TJD-10S(71)
Related LinksRM15TJD, RM15TJD-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15TJD-10S(71) Details Description
Related parts for RM15TJD-10S(71)
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .8MM TIN SIDE E datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TAPE THERMAL COND 4"X5YD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" GOLD datasheet.pdf
24U HIGH AIRFLOW PERF DOOR datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 63V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf