Hirose Electric Co Ltd RM15TPD-12P(71)
RM15TPD-12P(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15TPD-12P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PLUG W/PIN INSERT (12 CONTACT)
Datasheet Download
RM15TPD-12P(71).pdf
Availability of RM15TPD-12P(71)
QUANTITY
RM15TPD-12P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15TPD-12P(71)
Internal Part NumberEIS-RM15TPD-12P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15TPD-12P(71)
Related LinksRM15TPD, RM15TPD-12P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15TPD-12P(71) Details Description
Related parts for RM15TPD-12P(71)
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN LGH RCPT 10VOLT TIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC TRI-SPEED ECP2M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M STB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf