Hirose Electric Co Ltd RM15WTPZ-12P(72)
RM15WTPZ-12P(72) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTPZ-12P(72)
Brief Description
CONN PLUG 12POS CABLE PIN
Datasheet Download
RM15WTPZ-12P(72).pdf
Availability of RM15WTPZ-12P(72)
QUANTITY
RM15WTPZ-12P(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTPZ-12P(72)
Internal Part NumberEIS-RM15WTPZ-12P(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTPZ-12P(72)
Related LinksRM15WTPZ, RM15WTPZ-12P(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTPZ-12P(72) Details Description
Related parts for RM15WTPZ-12P(72)
CONN RECEPT 5POS PIN SILVER datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 2CH 14BIT 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 92MM datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf
REMOVAL TI ASSY, RJ-45 datasheet.pdf
040 UNIV HDR SP 4V 30DP STD datasheet.pdf