Hirose Electric Co Ltd RM15WTRZA-10S(72)
RM15WTRZA-10S(72) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTRZA-10S(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
RM15WTRZA-10S(72).pdf
Availability of RM15WTRZA-10S(72)
QUANTITY
RM15WTRZA-10S(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTRZA-10S(72)
Internal Part NumberEIS-RM15WTRZA-10S(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTRZA-10S(72)
Related LinksRM15WTRZ, RM15WTRZA-10S(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTRZA-10S(72) Details Description
Related parts for RM15WTRZA-10S(72)
RES 2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 6050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM9010IY-14 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf