TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RM202110
RM202110 picture photo
Mfg. Part Number
RM202110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V
Datasheet Download
RM202110.pdf
Availability of RM202110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RM202110 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM202110
Internal Part NumberEIS-RM202110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRM, SCHRACK
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesMechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM202110
Related LinksRM20, RM202110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RM202110 Details Description
Related parts for RM202110
MOSFET N-CH 50V 8.5A SOT263 datasheet.pdf
CONN CABL STRAIGHT 5M FOR E3NT-L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 235MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf