TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RM202221
RM202221 picture photo
Mfg. Part Number
RM202221
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 220V
Datasheet Download
RM202221.pdf
Availability of RM202221
QUANTITY
RM202221 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM202221
Internal Part NumberEIS-RM202221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRM, SCHRACK
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current5.5mA
Coil Voltage220VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)165 VDC
Turn Off Voltage (Min)22 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesMechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance40 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM202221
Related LinksRM20, RM202221 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RM202221 Details Description
Related parts for RM202221
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M CONN MOD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
5+5 DIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf