Hirose Electric Co Ltd RM24TP-31P(71)
RM24TP-31P(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM24TP-31P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
RM24TP-31P(71).pdf
Availability of RM24TP-31P(71)
QUANTITY
RM24TP-31P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM24TP-31P(71)
Internal Part NumberEIS-RM24TP-31P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM24TP-31P(71)
Related LinksRM24TP-, RM24TP-31P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM24TP-31P(71) Details Description
Related parts for RM24TP-31P(71)
CONN HEADER 3POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC datasheet.pdf
CONN RECEPT .100 DUAL SMD 24POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf