TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RM702L24
RM702L24 picture photo
Mfg. Part Number
RM702L24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V
Datasheet Download
RM702L24.pdf
Availability of RM702L24
QUANTITY
RM702L24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RM702L24
Internal Part NumberEIS-RM702L24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRM, SCHRACK
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current70.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.7 W
Coil Resistance345 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM702L24
Related LinksRM70, RM702L24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RM702L24 Details Description
Related parts for RM702L24
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.1A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
LABEL 5X3" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO41 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf