Sullins Connector Solutions RMA15DRMT-S288
RMA15DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMA15DRMT-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RMA15DRMT-S288.pdf
Availability of RMA15DRMT-S288
QUANTITY
RMA15DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA15DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-RMA15DRMT-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA15DRMT-S288
Related LinksRMA15DR, RMA15DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA15DRMT-S288 Details Description
Related parts for RMA15DRMT-S288
CONN SPRING 38POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC GYRO SENSOR 28-LGA datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
BOARD EVAL SI3216M QFN datasheet.pdf
SR BTS PC CS 6 ASY H datasheet.pdf
CABLE CLAMP .44" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf