Sullins Connector Solutions RMA30DTBT-S273
RMA30DTBT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RMA30DTBT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RMA30DTBT-S273.pdf
Availability of RMA30DTBT-S273
QUANTITY
RMA30DTBT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA30DTBT-S273
Internal Part NumberEIS-RMA30DTBT-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA30DTBT-S273
Related LinksRMA30DT, RMA30DTBT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA30DTBT-S273 Details Description
Related parts for RMA30DTBT-S273
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SSR GNA5 IP20 10A/240VAC AC IN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 15POS datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR DR 30AU 16CKT datasheet.pdf