Sullins Connector Solutions RMA44DTMT
RMA44DTMT picture photo
Mfg. Part Number
RMA44DTMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RMA44DTMT.pdf
Availability of RMA44DTMT
QUANTITY
RMA44DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA44DTMT
Internal Part NumberEIS-RMA44DTMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA44DTMT
Related LinksRMA4, RMA44DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA44DTMT Details Description
Related parts for RMA44DTMT
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
A4 NETWORK DRIVE SINGLE PHASE datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1.9A DO214AA datasheet.pdf