Sullins Connector Solutions RMA50DTKT
RMA50DTKT picture photo
Mfg. Part Number
RMA50DTKT
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD
Datasheet Download
RMA50DTKT.pdf
Availability of RMA50DTKT
QUANTITY
RMA50DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA50DTKT
Internal Part NumberEIS-RMA50DTKT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA50DTKT
Related LinksRMA5, RMA50DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA50DTKT Details Description
Related parts for RMA50DTKT
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
IC ADC SIGNAL COND 3/5V 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG BLK 1000' datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 10POS datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf