Sullins Connector Solutions RMC10DRTS-S93
RMC10DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RMC10DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC10DRTS-S93.pdf
Availability of RMC10DRTS-S93
QUANTITY
RMC10DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC10DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-RMC10DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC10DRTS-S93
Related LinksRMC10D, RMC10DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC10DRTS-S93 Details Description
Related parts for RMC10DRTS-S93
BATTERY PACK NICAD 12.0V 4400MAH datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015Y/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL DIE datasheet.pdf
15000UF 10V 25,4X25 datasheet.pdf