Sullins Connector Solutions RMC15DREF-S13
RMC15DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC15DREF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC15DREF-S13.pdf
Availability of RMC15DREF-S13
QUANTITY
RMC15DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC15DREF-S13
Internal Part NumberEIS-RMC15DREF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC15DREF-S13
Related LinksRMC15D, RMC15DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC15DREF-S13 Details Description
Related parts for RMC15DREF-S13
CONN HEADER 15POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.80MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8DFN datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6"L X 6"W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf