Sullins Connector Solutions RMC18DRTI
RMC18DRTI picture photo
Mfg. Part Number
RMC18DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC18DRTI.pdf
Availability of RMC18DRTI
QUANTITY
RMC18DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC18DRTI
Internal Part NumberEIS-RMC18DRTI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC18DRTI
Related LinksRMC1, RMC18DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC18DRTI Details Description
Related parts for RMC18DRTI
FIXED IND 330UH 190MA 4.94 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
VF CHARACTER DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
RES 8.533K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf