Sullins Connector Solutions RMC22DRTH
RMC22DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RMC22DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC22DRTH.pdf
Availability of RMC22DRTH
QUANTITY
RMC22DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC22DRTH
Internal Part NumberEIS-RMC22DRTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC22DRTH
Related LinksRMC2, RMC22DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC22DRTH Details Description
Related parts for RMC22DRTH
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN IDC 24POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
PITCH SPACER datasheet.pdf
FUSE 355AMP 415V AC TYPE J datasheet.pdf