Sullins Connector Solutions RMC26DRTF-S13
RMC26DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC26DRTF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC26DRTF-S13.pdf
Availability of RMC26DRTF-S13
QUANTITY
RMC26DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC26DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-RMC26DRTF-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC26DRTF-S13
Related LinksRMC26D, RMC26DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC26DRTF-S13 Details Description
Related parts for RMC26DRTF-S13
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HDM 8SMPR050F066F K datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf