Sullins Connector Solutions RMC28DRTH-S13
RMC28DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC28DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC28DRTH-S13.pdf
Availability of RMC28DRTH-S13
QUANTITY
RMC28DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC28DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-RMC28DRTH-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC28DRTH-S13
Related LinksRMC28D, RMC28DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC28DRTH-S13 Details Description
Related parts for RMC28DRTH-S13
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LINEAR DUAL 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24SSOP datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT PHASE 1200V SP1 datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf