Sullins Connector Solutions RMC30DRTS-S13
RMC30DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC30DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC30DRTS-S13.pdf
Availability of RMC30DRTS-S13
QUANTITY
RMC30DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC30DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-RMC30DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC30DRTS-S13
Related LinksRMC30D, RMC30DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC30DRTS-S13 Details Description
Related parts for RMC30DRTS-S13
FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.1A 299 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 28SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 0.76MM datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 1.1KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf