Sullins Connector Solutions RMC36DRTN-S93
RMC36DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RMC36DRTN-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC36DRTN-S93.pdf
Availability of RMC36DRTN-S93
QUANTITY
RMC36DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC36DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-RMC36DRTN-S93
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC36DRTN-S93
Related LinksRMC36D, RMC36DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC36DRTN-S93 Details Description
Related parts for RMC36DRTN-S93
IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD 16SO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 8A POWERMITE3 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .125 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
PANEL INNER 17X17" WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 28VDC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf