Sullins Connector Solutions RMC44DRTH
RMC44DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RMC44DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC44DRTH.pdf
Availability of RMC44DRTH
QUANTITY
RMC44DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC44DRTH
Internal Part NumberEIS-RMC44DRTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC44DRTH
Related LinksRMC4, RMC44DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC44DRTH Details Description
Related parts for RMC44DRTH
RES 100M OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FP datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 24 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf