Sullins Connector Solutions RMC50DRTN
RMC50DRTN picture photo
Mfg. Part Number
RMC50DRTN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC50DRTN.pdf
Availability of RMC50DRTN
QUANTITY
RMC50DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC50DRTN
Internal Part NumberEIS-RMC50DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC50DRTN
Related LinksRMC5, RMC50DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC50DRTN Details Description
Related parts for RMC50DRTN
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1600A 600VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 9POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf