Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT2K43
RMCF0201FT2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT2K43
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT2K43.pdf
Availability of RMCF0201FT2K43
QUANTITY
RMCF0201FT2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT2K43
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT2K43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT2K43
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT2K43 Details Description
Related parts for RMCF0201FT2K43
MAT TABLE ESD BLUE 24"X48" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 7.5W AB TO220-9 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LENS 10MM WASHER/RETAINER RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf