Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT39R2
RMCF0201FT39R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT39R2
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT39R2.pdf
Availability of RMCF0201FT39R2
QUANTITY
RMCF0201FT39R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT39R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT39R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT39R2
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT39R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT39R2 Details Description
Related parts for RMCF0201FT39R2
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DUAL 14WSON datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD CBL 10FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
LD 4MM P-J SILIC .75 200CM RED datasheet.pdf