Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT46K4
RMCF0201FT46K4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT46K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT46K4.pdf
Availability of RMCF0201FT46K4
QUANTITY
RMCF0201FT46K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT46K4
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT46K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)