Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT5K11
RMCF0201FT5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT5K11.pdf
Availability of RMCF0201FT5K11
QUANTITY
RMCF0201FT5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT5K11
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT5K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT5K11
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT5K11 Details Description
Related parts for RMCF0201FT5K11
CONN RCPT AUDIO 3POS MALE PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 100V datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 20POS .050 IDC datasheet.pdf
MTRJ KEYED JACK KIT 50/125 AQUA datasheet.pdf
CBL USB MICRO A MALE-B MALE 3M datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf