Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT75K0
RMCF0201FT75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT75K0
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT75K0.pdf
Availability of RMCF0201FT75K0
QUANTITY
RMCF0201FT75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT75K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT75K0
Standard Package1
SeriesRMCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT75K0
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT75K0 Details Description
Related parts for RMCF0201FT75K0
DIODE SCHOTTKY 90V 3A SMC datasheet.pdf
TOOL CONNECTOR SAI IDC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.8A 8DSO-27 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 10000UH 56VUS datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf