Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT102K
RMCF0402FT102K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT102K
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT102K.pdf
Availability of RMCF0402FT102K
QUANTITY
RMCF0402FT102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT102K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT102K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT102K Details Description
Related parts for RMCF0402FT102K
IC FPGA 448 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CRIMP TOOL ERGO COMM 22-10AWG datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE PNP OPEN COL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf