Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT130K
RMCF0402FT130K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT130K
Brief Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT130K.pdf
Availability of RMCF0402FT130K
QUANTITY
RMCF0402FT130K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT130K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT130K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT130K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT130K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT130K Details Description
Related parts for RMCF0402FT130K
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 68K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf