Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT137R
RMCF0402FT137R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT137R
Brief Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT137R.pdf
Availability of RMCF0402FT137R
QUANTITY
RMCF0402FT137R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT137R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT137R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)