Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT13K3
RMCF0402FT13K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT13K3
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT13K3.pdf
Availability of RMCF0402FT13K3
QUANTITY
RMCF0402FT13K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT13K3
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT13K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT13K3
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT13K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT13K3 Details Description
Related parts for RMCF0402FT13K3
IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLE SWITCH DETECT 32SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 138K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf