Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT154R
RMCF0402FT154R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT154R
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT154R.pdf
Availability of RMCF0402FT154R
QUANTITY
RMCF0402FT154R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT154R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT154R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT154R
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT154R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT154R Details Description
Related parts for RMCF0402FT154R
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 34POS datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
32P.IEC-D FEM.CONN. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf