Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT182R
RMCF0402FT182R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT182R
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT182R.pdf
Availability of RMCF0402FT182R
QUANTITY
RMCF0402FT182R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT182R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT182R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT182R
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT182R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT182R Details Description
Related parts for RMCF0402FT182R
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221BC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1.25MM M/L 34POS 28AWG 150MM datasheet.pdf