Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT18K7
RMCF0402FT18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT18K7
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT18K7.pdf
Availability of RMCF0402FT18K7
QUANTITY
RMCF0402FT18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT18K7
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT18K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT18K7
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT18K7 Details Description
Related parts for RMCF0402FT18K7
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220 datasheet.pdf