Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT18R0
RMCF0402FT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT18R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT18R0.pdf
Availability of RMCF0402FT18R0
QUANTITY
RMCF0402FT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT18R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT18R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT18R0
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT18R0 Details Description
Related parts for RMCF0402FT18R0
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COVER TERM BLOCK 10POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.7584MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SSD 1.8" SATA 32GB PE SLC COM datasheet.pdf