Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT205K
RMCF0402FT205K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT205K
Brief Description
RES SMD 205K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT205K.pdf
Availability of RMCF0402FT205K
QUANTITY
RMCF0402FT205K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT205K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT205K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT205K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT205K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT205K Details Description
Related parts for RMCF0402FT205K
RES SMD 30 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 72-VFQFPN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 240MA 7.52 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 600V STD REC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf