Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT249K
RMCF0402FT249K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT249K
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT249K.pdf
Availability of RMCF0402FT249K
QUANTITY
RMCF0402FT249K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT249K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT249K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT249K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT249K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT249K Details Description
Related parts for RMCF0402FT249K
FIXED IND 560NH 35MA 1.55 OHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 7POS datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT PIN datasheet.pdf