Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT365K
RMCF0402FT365K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT365K
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT365K.pdf
Availability of RMCF0402FT365K
QUANTITY
RMCF0402FT365K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT365K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT365K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT365K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT365K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT365K Details Description
Related parts for RMCF0402FT365K
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 15.1" RS-232 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS RT ANG PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT RED,RED,RED,RED datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 40 POS 075 C/L datasheet.pdf