Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT3K32
RMCF0402FT3K32 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT3K32
Brief Description
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT3K32.pdf
Availability of RMCF0402FT3K32
QUANTITY
RMCF0402FT3K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT3K32
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT3K32
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT3K32
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT3K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT3K32 Details Description
Related parts for RMCF0402FT3K32
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
LED HOLDERS 90D FOR T1 LED .13" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TFLEX 7140 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf