Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT3R92
RMCF0402FT3R92 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT3R92
Brief Description
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT3R92.pdf
Availability of RMCF0402FT3R92
QUANTITY
RMCF0402FT3R92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT3R92
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT3R92
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT3R92
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT3R92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT3R92 Details Description
Related parts for RMCF0402FT3R92
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOT323 datasheet.pdf